Projekt „EDUKACJA – ROZWÓJ – PRZYSZŁOŚĆ” powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur i dzięki hojności Unii Europejskiej. Kierujemy go do 120 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, będących jednocześnie wychowankami Domu Dziecka w Morągu, Domu Dziecka w Pacółtowie i Domu dla Dzieci im. Sybiraków w Szymonowie (woj. warmińsko-mazurskie). Przedsięwzięcie potrwa 16 miesięcy – rozpoczęło się 1 listopada 2008 roku, zakończy 28 lutego 2010 roku.

Projekt ten nie jest pierwszym przedsięwzięciem, które realizujemy z myślą o wychowankach domów dziecka. Pomagaliśmy już domom dziecka w Pacółtowie (w innym projekcie, od 11.2007 do 11.2008) oraz Brodnicy i Wydrznie w kujawsko-pomorskiem (07-12.2008).

Dom Dziecka w Morągu jest najliczniejszą placówką objętą niniejszym projektem – zamieszkuje w nim ok. 60 wychowanków. W Domu Dziecka w Szymonowie i Pacółtowie mieszka po ok. 30 dzieci.

Żadne z tych dzieci nie jest sierotą naturalną. Trafiło zatem do placówki ze względu na brak zdolności lub możliwości biologicznych rodziców do zapewnienia im opieki, wychowania, edukacji. Dlatego też pragniemy pomóc tym dzieciom emocjonalne i wspomóc edukacyjnie. Edukacja jest bowiem dla nich największą szansą na normalne życie w dorosłości i awans społeczny. Dlatego będziemy organizować dzieciom zajęcia edukacyjne – od nauki informatyki i języka obcego i codzienną pomoc w odrabianiu lekcji i przygotowaniu do zajęć szkolnych dnia następnego – aż po cykl „Spotkań z przyrodą i nauką”, organizowanych w formie wycieczek w ciekawe miejsca na terenie naszego kraju.

Z kolei wsparcie psychologów i logopedów ma ułatwić dzieciom uporanie się z typowymi dla tej grupy problemami emocjonalnymi, a logopedów zniwelować wady wymowy.

Chcemy, by dzieci wspierane przez nasze inicjatywy mogły cieszyć się dzieciństwem, rozwijały swoje umiejętności, wiedzę i zainteresowania. Będziemy im pomagać aż po początki 2010 roku, a może i dłużej…

KILKA SZCZEGÓŁÓW:

Rozwój kompetencji kluczowych

W ramach tej części projektu Fundacja organizuje:

Zajęcia języka angielskiego -wychowankowie potrzebujący rozszerzeniaswojej wiedzy nabytej w szkole będą uczęszczać na zajęcia prowadzone w 10-osobowych grupach, 2 godziny tygodniowo w Pacółtowie i Szymonowie. W Morągu, ze względu na większą liczbę uczniów, zajęcia będą odbywały się w 2 grupach.

Zajęcia informatyczne -dzieci będą uczyć się podstaw obsługi komputera i programów komputerowych.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

Zajęcia te stworzyliśmy z myślą o dzieciach, które mają trudności w odrabianiu prac domowych i przygotowaniu do zajęć w szkole z języka polskiego i matematyki. Zatem każdego dnia naszych wychowanków odwiedzać będzie nauczyciel, gotowy do codziennej pomocy w nauce.

Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

W każdym z domów dziecka prowadzone będą przez psychologów indywidualne zajęcia, pomagające dzieciom rozładowywać napięcia, negatywne emocje, jak również pobudzające wiarę w siebie i motywujące. To dodatkowe wzmocnienie wsparcia, szczególnie potrzebne w domach dziecka.

Wsparcie logopedyczne

Zajęcia z logopedą obejmą wybranych wychowanków. Będą miały na celu zniwelowanie trudności z mową i wysławianiem się, które niejednokrotnie utrudniają dzieciom edukację i uzyskanie akceptacji rówieśników.

Spotkania z przyrodą i nauką

W projekcie zaplanowane są wyjazdy autokarowe, mające na celu przybliżyć dzieciom zagadnienia związane z przyrodą, nauką i sztuką. Wychowankowie domów dziecka odwiedzać będą różne ciekawe miejsca Polski, m.in. Toruń, gdzie odbędą się zajęcia warsztatowe z biologii, Akwarium Gdyńskie, gdzie dzieci poznają różnorodne zwierzęta wodne. Odwiedzą również Centrum Nauki Experyment w Gdyni i Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Podczas wycieczek wychowankowie będą mogli zjeść obiad w uwielbianych przez nich restauracjach sieci McDonald’s czy KFC.